Suvekool

On juba loomulik, et dokitegijad igal suvel ilusas kohas kokku saavad. Räägivad töödest – tegemistest ning saavad innustust teistelt kunstnikelt uute filmide loomiseks. Kaovad piirid vanade ja noorte, kogemustega ja verivärskete filmitegijate vahel. Esimene dokumentalistide suvekool toimus 2013. aasta augustis Esna mõisas, kus kohtuti viiel korral, 2015. aastal toimus suvekool Anija mõisas ning 2019. aasta augustis kolis dokipere näitlejate Koolimäe loomemaja mändide alla.

Suvekoolil on juba väljakujunenud traditsioonid. Iga kord valivad filmitegijad välja aasta jooksul linastunud dokfilmi, mis kõige enam meeldib ja võitjale kingitakse kolleegipreemia ehk “Doki Killu” auhind.  

Filmiteel kogetut on nooremate kolleegidega suvekoolis jaganud Mark Soosaar, Peep Puks, Sulev Keedus, Rein Maran, Enn ja Eevi Säde, Mati Põldre ning Valeria Anderson. Iga kord on kavas ka ühe poolelioleva dokumentaalfilmi arutelu. Jaanis Valgu “Ahto. Unistuste jaht” arutelu osutus nii kasulikuks, et Jaanis pani valmis filmi lõputiitritesse oma nime järele EDG, tunnustades dokigildi liikmeid hea nõu eest. Sama huvitavad ja sisukad on olnud Raimo Jõeranna ja Kiur Aarma “Rodeo” ning Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi “Kust tuleb tolm ja kuhu kaob raha?” filmide analüüsid. 

Innustavate esinejate nimekiri on pikk: Eik Hermann, Toivo Tulev, Katrin Essenson, Ene-Liis Semper, Tanja Muravskaja, Anna-Daniel Karlssen, Marju Lepajõe, Kaspar Uljas, Jaak Lutsoja, Valdur Mikita, Peeter Laurits, Lembit Peterson, Renate Keerd, Jaak Soans, Annika Haas, Aet Annist jt. Oma filme on näidanud ja filmiteest rääkinud ka väliskülalised – šveitslane Christian Frei, soomlane Mervi Junkkonen ning videokunstnik Pawel Wojtasik New Yorgist. Suvekoolis on külas käinud soome dokigildi liikmed. 

Suvekooli menüüs on tavaliselt ainult taimetoit. Kõige tähtsamad on aga öised jutud ja naljad. Magama on raske minna, sest äkki jääb midagi tähtsat kuulmata. 
Jätkugu suvekooli traditsioon kaua-kaua!

Suvekooli on läbi aastate organiseerinud Raimo Jõerand, Kaisa Sammelselg, Liis Nimik, Eeva Mägi, Liis Lepik, Maria Aua, Madli Lääne, Marta Pulk, Maris Kerge, Kersti Uibo, Johan Huimerind ja Kristiina Iilane.

“Doki Killu” auhinna saajad

2014   Joosep Matjus “Kajaka teoreem”
2015   Marko Raat “Fast Eddy vanad uudised”
2016   Nora Särak “Valguseks/Valguseni/Valgusena”
2017   Sandra Jõgeva “Armastus”
2018   Jaanis Valk “Ahto. Unistuste jaht”
2019   Marko Raat “Matusepäevikud”
2020   Marta Pulk “Aasta täis draamat”
2021   Carlos E. Lesmes  “Üht kaotust igavesti kandsin”
2022   Rainer Sarnet  “Vaino Vahingu päevaraamat” 
2023   Anna Hints “Savvusanna sõsarad”

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

Fotod: Maria Aua, Raimo Jõerand, Jaan Tootsen, Heilika Pikkov, Riho Västrik, Peter Murdmaa, Meelis Muhu, Johan Huimerind, Marta Pulk, Peeter Vihma